Grupy rówieśnicze i migracje

Grupy rówieśnicze w projekcie to nic innego jak PACZKI PRZYJACIÓŁ (peer-groups) z czasów szkoły ponadgimnazjalnej, którą tworzą/ tworzyły osoby obecnie w wieku do 30 lat, z których co najmniej jedna osoba wyjechała zagranicę i podjęła tam jedną z pierwszych prac w życiu.

Potocznie paczki przyjaciół są określane jako paka, paczka, ziomale, ekipa, nasi, kumple. Mają wspólną nazwę, np. od pierwszych liter imion/nazwisk lub jej nie mają. Chodzi o tych, co się ze sobą ‘trzymają’, chodzą razem na imprezy, eventy, byli na swoich osiemnastkach. Mogą być dla siebie jak ‘mała rodzina’. Mogą mieć swoje powiedzonka, często zrozumiałe dla nich samych.

Nas interesuje, czy w małych miastach, o których wiemy, że występują w nich migracje, ludzie nadal budują i utrzymują paczki przyjaciół ze szkół ponadgimnazjalnych. Jeżeli nie, to dlaczego? Jeżeli tak, to jaka ta paczka jest? Kto wyjechał zagranicę, kto został i dlaczego?

Skąd pomysł na monitorowanie paczek przyjaciół?

Sonata Bis Sledz paczke 001

Każdy z nas kiedyś otrzymał email od firmy kurierskiej: ‘tutaj możesz śledzić swoją paczkę’. Ten prosty komunikat metaforycznie zainspirował nas do obserwowania paczek przyjaciół i ich zachowań na rynku pracy, zarówno tych, którzy wyjechali zagranicę, jak i tych, co zostali.

W celu monitorowania paczek przyjaciół w Polce i zagranicą będziemy wracać do tych osób trzy razy w ciągu czterech lat (2016-2020). Da nam to możliwość, tak jak w interfejsie firm kurierskich, obserwowania zdarzeń przeszłych i następnych w życiu poszczególnych członków paczki przyjaciół, jak i całej paczki. Powracanie do członków paczki da nam możliwość ‘uaktualniania statusu paczki’ J

W firmach kurierskich są doradcy ds. pakowania, wyboru najlepszej oferty u nas w projekcie będą doradcy coachingowi i zawodowi, do których będą się mogli zgłosić uczestnicy projektu [zobacz więcej w Wirtualny Pokój Rozwoju Zawodowego].