Młodzi Polacy wobec zmian klimatycznych. Kryzys i nadzieja

młodzi i klimat

W tym projekcie badawczym analizujemy jak młodzi ludzie w Polsce mierzą się z problemem kryzysu klimatycznego. W szczególny sposób interesują nas strategie patrzenia i radzenia sobie z wyzwaniami klimatycznymi. Jak kształtują się relacje między świadomością, wiedzą, praktykami i wartościami? Gdzie leży poczucie odpowiedzialności za stan i dalsze losy naszej planety oraz czy i jaki mamy na to wpływ? Czy młodzi ludzie podejmują jakieś środki prewencyjne i przygotowawcze? Czy i jak mierzą się z wizją katastrofy?

Wiele osób zaangażowanych w sprawy klimatyczne mówi o pilnej potrzebie uświadomienia innym stanu, w którym znalazła się nasza planeta. Ciągle potrzebujemy większej świadomości, że stawką w tej grze jest nasze zdrowie, nasz sposób życia i to, co przekażemy kolejnym pokoleniom. Aktywiści i aktywistki klimatyczni często mówią potrzebie „ucieleśnionego” zrozumienia, że jesteśmy częścią ekosystemu i współzależymy i od siebie, i od przyrody.  „Trzeba mieć nadzieję, że świat można zmienić, choć nie należy mieć pewności” – mówiła jedna z uczestniczek naszego badana.  Nasze badanie ma przynosić nadzieję, nie usypiając przy tym naszej czujności.

W ramach naszych badań przeprowadziłyśmy 6 zogniskowanych wywiadów grupowych (potocznie fokusów), w listopadzie 2019 roku w Warszawie, Katowicach i Kielcach oraz 12 wywiadów indywidualnych z aktywistkami i aktywistami podejmującymi szeroko zdefiniowane działania na rzecz klimatu w różnych skalach.

  • Chcesz zrozumieć co o kryzysie klimatycznym myślą Polki i Polacy?
  • Chcesz poznać praktyki ekologiczne i poglądy na temat ekologii?
  • A może chciałabyś/chciałbyś skutecznie inspirować innych do zmiany myślenia i podejścia do problemu?
  • Chcesz robić więcej a nie bardzo wiesz jak?

Pobierz nasz raport!

Zobacz filmy z udziałem naszych aktywistek i aktywistów!

Zobacz powiązane projekty!

Zaproś nas na prezentację lub zorganizuj warsztat z naszym udziałem:

Dominika Blachnicka-Ciacek
Dblachnicka-ciacek@swps.edu.pl
www.youth.swps.edu.pl