Kolejna odsłona programu „Start do kariery”!

W zeszłym tygodniu, we wtorek i czwartek, gościliśmy na konferencji i spotkaniu prasowym poświęconym prezentacji kolejnej odsłony programu Start do kariery, zainicjowanej przez GUMTREE.

Tym razem dyskutowaliśmy o sytuacji na rynku pracy młodych kobiet z fachem w ręku. Na zlecenie GUMTREE, Ośrodek DELab UW przeprowadził pogłębione badanie sytuacji młodych kobiet w ostatnich klasach szkół zawodowych i techników oraz kobiet funkcjonujących na rynku pracy po ukończeniu szkoły.

Gumtree@Sketch_5.07.2016_004

Justyna Sarnowska, prof. Izabela Grabowska/ fot.Przemysław Matląg

Gumtree@Sketch_5.07.2016_045

Justyna Pokojska, DELab UW, Justyna Sarnowska, prof. Izabela Grabowska MwC LAB/ fot.Przemysław Matląg

Szkolnictwo zawodowe wraca do łask. Na fali pozytywnego dyskursu nawołującego do kształcenia w konkretnych zawodach, od kilku lat obserwujemy wzrost zarówno liczby placówek, jak i uczniów kształcących się zawodowo na poziomie zasadniczym i średnim.

Należy jednak podkreślić, że w dalszym ciągu w zawodówkach jest dwa razy więcej chłopców, niż dziewczynek. W technikach natomiast, na 4 chłopców, przypadają 3 dziewczynki (Duch-Krzystoszek 2015).

Gumtree@Sketch_5.07.2016_046

prof. Izabela Grabowska/ fot.Przemysław Matląg

Gumtree@Sketch_5.07.2016_048

Justyna Pokojska, DELab UW, Justyna Sarnowska, prof. Izabela Grabowska/ fot.Przemysław Matląg

Prof. Izabela Grabowska oraz Justyna Sarnowska pełniły funkcję ekspertów tegorocznej kampanii, dając również swój komentarz do przeprowadzonego badania.

Odnosiły się między innymi do tego, jakie są różnice pomiędzy absolwentkami szkół zawodowych i techników pod względem ich kapitału kulturowego (wykształcenia rodziców), dobieranych partnerów, podziale dochodów w gospodarstwach domowych, wycofywaniu się z rynku pracy, czy posiadanych kompetencji.

Gumtree@Sketch_5.07.2016_074

od lewej: Antonio Carvelli (GI Group, Polskie Forum HR), Katarzyna Merska-Pietrak (GUMTREE), dr Renata Włoch i Justyna Pokojska (DELab UW), Justyna Sarnowska i prof. Izabela Grabowska MwC LAB/ fot.Przemysław Matląg

Wtorkowa konferencja była skierowana do szerszego grona dziennikarzy zainteresowanych tematem. W czwartek natomiast twórcy kampanii, prelegenci oraz dziennikarki pism kobiecych zebrali się w mniej formalnej atmosferze, by podyskutować przy wspólnym lunchu.

Gumtree@Sketch_7.07.2016_026

Justyna Sarnowska/ fot.Przemysław Matląg

Gumtree@Sketch_7.07.2016_028

Justyna Sarnowska, Justyna Pokojska, DELab UW/ fot.Przemysław Matląg

Wszystko działo się w restauracji Sketch w Teatrze Wielkim przy pl. Piłsudskiego 9 w Warszawie.

Leave a reply

Your email address will not be published.